תזונה נכונה ובריאה למה חשוב להקפיד

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email

תזונה נכונה בזמן פעילות גופנית

כל מי שמעוניין לרדת במשקל או לחטב את הגוף, בוודאי כבר יודע שלתזונה יש השפעה מרכזית על התוצאות, אך לא רק עליהן. במהלך הפעילות הגופנית, ובפרט במהלך פעילות כמו ריצה, הגוף שורף את מאגרי הסוכר שלו על מנת להפיק מהם אנרגיה להמשך הפעילות. 

כשמאגרי האנרגיה הזמינים לגוף נגמרים, תתרחש ירידה ביכולת תוך כדי האימון, תהיה תחושה לא טובה ואף יתרחשו פציעות שונות. בנוסף לכך, הגוף זקוק למזון מסוים עם סיום האימון על מנת לבנות את השריר. איך משלבים תזונה נכונה בזמן פעילות גופנית כדי לקבל תוצאות טובות וגם לשמור על הבריאות?

תזונה נכונה ובריאה

תזונה נכונה ובריאה חשובה כדי לרדת במשקל

לכל אדם, בהתאם לגיל שלו, למשקל ולנתונים נוספים, יש כמות קלוריות מומלצת שעליו לצרוך ביום כדי לשמור על המשקל שלו או לרדת ממנו. הירידה במשקל תתבצע כשסך הוצאת הקלוריות היומית תהיה גבוה מסך הכנסת הקלוריות היומית. ההפרש בין הקלוריות שנכנסות לאלה שיוצאות נקרא מאזן קלורי שלילי. את המילה קלוריות ניתן לתרגם למילה אנרגיה. במהלך הפעילות הספורטיבית גופנו משתמש באנרגיה רבה – כדי להניע את השרירים, כדי לנשום במהירות, כדי להזרים דם לכל חלקי הגוף ועוד.

האנרגיה הזו היא בסופו של דבר קלוריות שהגוף שורף, ובכך תורם לנו למאזן קלורי שלילי. ישנם אימוני ספורט עצימים אשר שורפים בשעה 500-800 קלוריות. כשמעוניינים לרדת במשקל, מדובר בנתון שמאיץ מאוד את התהליך ומסייע לראות תוצאות במהירות. הדרך היעילה ביותר לשמור על תזונה עם ערך קלורי נמוך, היא לוותר על מזונות מעובדים ועל  שתיה מתוקה.

החשיבות של אכילה ושתיה לפני הפעילות הגופנית

אכילה לפני אימון צריכה להתחלק למספר פעימות. כ-3 שעות לפני הפעילות הגופנית, חשוב לאכול ארוחה מלאה שמורכבת מכל אבות המזון: חלבון, פחמימה ומעט שומן. המטרה היא לספק לגוף אנרגיה זמינה לביצוע האימון. כשעה לפני הפעילות, מומלץ לאכול מזון פחמימתי ומתוק כמו בננה, תמרים, תפוח או חטיף אנרגיה. מזונות בסוג זה נספגים בגוף במהירות, ותוך דקות נרגיש הרבה יותר נמרצים. אמנם מאגרי הגליקוגן (סוכר) בגוף לא נגמרים תוך רגע, אבל מספיקה חצי שעה של אימון בעצימות גבוהה כדי שנרגיש עייפים מהרגיל אם לא דאגנו לתזונה נכונה לפני.

כמה מהר יכול להגיע טכנאי מכשירי כושר עד הבית שלכם?

רחפו עם העכבר מעל הקופסא והתשובה תתגלה

בקרדיו ספורט טכנאי מגיע עד אלייך הביתה במהירות הבזק!

הזמן עכשיו טכנאי מומחה לתיקון מכשירי כושר
לחץ להזמנת טכנאי

כמה מהר יכול להגיע טכנאי מכשירי כושר עד הבית שלכם?

לחץ על האייקון של הבית והתשובה תתגלה מבלי לעבור דף

בקרדיו ספורט טכנאי מגיע עד אלייך הביתה במהירות הבזק!

הזמן עכשיו טכנאי מומחה לתיקון מכשירי כושר
התקשר להזמין טכנאי

מצב הגוף והשרירים לאחר האימון

לאחר האימון, הגוף עייף וזקוק לאנרגיה על מנת לתפקד. השרירים כואבים, ובמקרים של אימונים עצימים כמו ריצה, הם גם קצת פצועים. במהלך אימון, נוצרים בסיבי השריר קרעים קטנים אשר מסמנים כי התאמצנו. הקרעים האלה יתחברו לכדי שריר גדול ומטופח יותר. כדי לסייע לגוף להתאושש מהאימון ולשרירים לבנות את עצמם בחזרה ולגדול, אנחנו זקוקים לתזונה נכונה. חשוב לדעת, שאימון ללא תזונה נכונה אחריו, כמעט לא יהיה אפקטיבי, ויגרום לעייפות מתמשכת ולפציעות. מומלץ לאכול כשעה לאחר האימון מזון פחמימתי שישיב לנו את האנרגיה, בדומה למזון שאכלנו ממש לפני האימון – בננה, תמר, שוקולד וכד'.

עד שעה וחצי מסיום האימון, יש לאכול ארוחה מלאה הכוללת בעיקר חלבון ופחמימה. החלבון הוא המרכיב העיקרי אשר בונה את השרירים שלנו, והפחמימה חשובה מכיוון שהיא מסייעת בתהליך זה. מזונות מצוינים לארוחה שלאחר האימון הם בשר, עוף, דגים, ביצים וגבינות. עוד כדאי לדעת, שגופנו ממשיך לבנות את עצמו ולהתאושש בפרק זמן של 24 שעות לאחר האימון, ולכן חשוב להזין אותו במזון ונוזלים כל כמה שעות כדי לאפשר לו להיערך בצורה טובה לקראת האימון הבא.

תזונה נכונה וספורט משלימים אחד את השנייה

התזונה חשובה הן כדי לרדת במשקל ולחטב את הגוף, והן כדי לבצע אימונים גופניים באופן אפקטיבי מבלי לפגוע בבריאות שלנו.

אודותינו

קרדיו ספורט מתמחה בתיקון הליכונים וציוד ספורט ללקוחות פרטיים, חדרי כושר, מלונות, ומוסדות. אנו נשמח לעמוד לשירותכם ולספק לכם מגוון פתרונות המותאמים במיוחד לצרכים שלכם, תוך שאיננו מתפשרים על השירות הטוב ביותר.

עקבו אחרינו

מאמרים אחרונים

דילוג לתוכן